• Watch Annual Day 2021 |   International Conference 2022 |  XXIII Annual International Conference on Entrepreneurship, Employability & Sustainable Development, JANUARY 8-9, 2022
  • Shyam Lal College (Evening)

    Staff council committees

    Chairman: Dr. Ramesh Kumar

    Secretary: Mr. Ritesh Bhardwaj
    Staff Council Committees: 2021

    S. No

      Name of the Committee

    Convener

    1

    Admission Committees: 

    (a) Central Admission Committee

    1.Dr.Pramod Kumar Convenor 
    2. Dr. Anil Kumar Rai
    3. Dr. Aditya Prakash Tripathi

    (b) Sub Committees (Admissions)

    I

    B.Com. Programme Committee

    Dr. Manu Umesh, Convener

    II

    B.Com. (Hons.) Committee

    Dr. Ashok Kumar, Convenor

    III


    B.A. (Hons.) Economics Committee

    Sh. Ajay Gupta, Convenor

    IV

    B.A. (Hons.) Hindi Committee

    Dr. Amit Singh, Convenor

    V

    B.A. (Hons.) Political Science Committee

    Ms. Ila Bhushan Jain, Convenor

    VI

    B.A. Programme Committee

    Dr. Bharti, Convenor

    VII

    OBC Verification Committee

    Sh. Anil Kumar Singh, Convenor

    VIII

    SC/ST Verification Committee

    Dr. Ram Roop Meena, Convener

    XI

    PWD Verification Committee

    X

    EWS Verification Committee

    Dr. Aditya Prakash Tripathi, Convener

    XI

    Sports Admission Committee

    Lt. (Dr. Anil Kumar, Convener

    XII

    ECA Admission Committee

    Dr. Deo Narayan Singh, Convener

    2

    Prospectus Committee

    1. Dr. Sandeep Kumar Yadav, Convenor-EN
    2. Dr. Deepika Verma,  Convenor-HN
    3. Ms. Surbhi Badhwar
    4. Sh. Anil Kumar Singh
    5. Dr. Ram Roop Meena
    6. Dr. Ashok Kumar
    7. Dr. Kusum Devi
    8. Lt. (Dr.) Anil Kumar
    9. Sh. Kamlesh Attri

    3

    Academic Planning Committee (APC)

    1. Dr. Ashok Kumar, Com
    2. Sh. Rajiv Ranjan Singh, CS
    3. Sh. Ajay Gupta, EC
    4. Dr. Preeti Shukla, EN
    5.mDr. Amit Singh, HN 
    6. Dr. Pramod Kumar, HS
    7. Dr. Bharti, MT
    8. Ms. Ila Bhushan Jain, PS

    4

    Development Committee

    1. Dr. Pramod Kumar Dwivedi, Convenor

    2. Sh. Kamlesh Attri
    3. Dr. Kumar Prashant
    4. Ms. Ila Bhushan Jain
    5. Lt. (Dr.) Anil Kumar
    6. Dr. Amit Singh
    7. Dr. Suresh Kumar
    8. Sh. Rajender Kumar
    9. Dr. Archna Upadhyaya
    10. Dr. Ritesh Bhardwaj
    11. Dr. Sandeep Kumar Yadav

    5

    Purchase Committee

    1. Dr. Ram Roop Meena, Convenor

    2. Dr. Sandeep Kumar Yadav
    3. Dr. Kumar Prashant
    4. Dr. Sumitra
    5. Dr. Suresh Kumar
    6. Sh. Ajay Gupta

    7. Sh. Surendra Kumar Sharma

    6

    Financial Assistance Committee

    1. Dr. Ram Roop Meena, Convenor
    2. Dr. Anil Kumar Rai
    3. Dr. Sumitra
    4. Dr. Amit Singh
    5. Sh. Pawan Kumar Bhura
    6. Sh. Surendra Kumar Sharma
    7. Sh. Vikas Kumar

    7

    Internal Assessment-cum-Examination Committee

    1. Dr. Manu Umesh, Convenor
    2. Dr. Pramod Kumar Dwivedi
    3. Sh. Rajender Kumar
    4. Dr. Sarita
    5. Dr. Preeti Shukla
    6. Dr. Deepika Verma
    7. Dr. Megha Jain
    8. Ms. Sonia Singh
    9. Dr. Anju Bala

    8

    Art, Drama & Culture Committee

    1. Dr. Deo Narayan Singh, Convenor
    2. Dr. Ashwani Jassal
    3. Dr. Nehkholen Hoakip
    4. Dr. Manu Umesh
    5. Dr. Amit Singh
    6. Sh. Anil Kumar Singh
    7. Dr. Preeti Shukla
    8. Dr. Sarika Tyagi
    9. Dr. Vatsal Singh
    10. Dr. Anju Bala 
    11. Dr. Rekha Kashyap

    9

    PF Investment Committee

    1. Sh. Rajiv Ranjan Singh, Convenor
    2. Dr. Archana Upadhyaya
    3. Dr. Anil Kumar Rai
    4. Dr. Sumitra
    5. Dr. Renu Gupta
    6. Dr. Sunita Khurana
    7. Dr. Pramod Kumar Dwivedi
    8. Dr. Sandhya Verma 
    9. Ms. Surbhi Badhwar

    10

    Garden Committee

    1. Ms. Ila Bhushan Jain, Convenor
    2. Dr. Amit Singh
    3. Dr. Stuti Gupta
    4. Dr. Sandhya Verma
    5. Dr. Manu Umesh
    6. Sh. Rajender Kumar
    7. Sh. Ram Bilash Yadav
    8. Dr. Manoj Kumar (PS)

    11

    Magazine Committee

    1. Dr. Kusum Devi, Convenor-EN
    2. Dr. Renu Gupta, Convenor-HN
    3. Dr. Preeti Shukla
    4. Dr. Ram Roop Meena
    5. Dr. Sandeep Kumar Yadav
    6. Dr. Rekha Kashyap

    12

    Library Committee

    1. Dr. Sunita Saxena, Convenor
    2. Dr. Ashok Kumar, Com
    3. Sh. Rajiv Ranjan Singh, CS
    4. Sh. Ajay Gupta, EC
    5. Dr. Preeti Shukla, EN
    6. Dr. Amit Singh, HN 
    7. Dr. Pramod Kumar, HS

    13

    Sport, Common Room and Yoga Committee

    1. Sh. Surendra Kumar Sharma, Convenor
    2. Dr. Kumar Prashant
    3. Sh. Ajay Gupta
    4. Dr. Ram Roop Meena
    5. Sh. Anil Kumar Singh
    6. Dr. Suresh Kumar
    7. Dr. Ritesh Bhardwaj

    14

    Computer, Software and Website committee

    1. Dr. Bharti, Convener
    2. Dr. Stuti Gupta
    3. Sh. Rajiv Ranjan Singh
    4. Ms. Surbhi Badhwar
    5. Dr. Aditya Prakash Tripathi
    6. Dr. Manish Karmwar
    7. Dr. Vatsal Singh
    8. Sh. Tek Chand

    15

    National Pension System (NPS) Committee

    1. Sh. Pawan Kumar Bhura, Convenor
    2. Dr. Sumitra
    3. Dr. Pramod Kumar
    4. Dr. Suresh Kumar
    5. Dr. Ritesh Bhardwaj
    6. Dr. Aditya Prakash Tripathi
    7. Dr. Manu Umesh
    8. Dr. Stuti Gupta
    9. Sh. Rajender Kumar
    10. Sh. Ajay Gupta
    11. Ms. Anita (Office)

    16

    National Service Scheme (NSS) Committee

    1. Dr. Amit Singh, Convenor
    2. Dr. Pramod Kumar Dwivedi
    3. Ms. Ila Bhushan Jain
    4. Dr. Suresh Kumar
    5. Dr. Reenu Gupta
    6. Dr. Sarita
    7. Dr. Ram Roop Meena
    8. Sh. Anil Kumar Singh
    9. Ms. Sonia Singh
    10. Dr. Sarika Tyagi
    11. Dr. Vatsal Singh
    12. Sh. Manoj Kumar (EC)

    17

    Gandhi Study Circle 

    1. Dr. Pramod Kumar Dwivedi, Convenor
    2. Dr. Anil Kumar Rai
    3. Dr. Amit Singh
    4. Dr. Stuti Gupta
    5. Dr. Reenu Gupta
    6. Dr. Ram Roop Meena
    7. Dr. Sunita Khurana
    8. Sh. Anil Kumar Singh
    9. Dr. Sarita
    10. Dr. Archna Upadhyaya
    11. Dr. Sarika Tyagi
    12. Ms. Dharma Rawat

    18

    Eco-Club Committee

    1. Dr. Sunita Saxena, Convenor
    2. Dr. Sunita Khurana
    3. Dr. Sandhya Verma
    4. Dr. Manu Umesh
    5. Dr. Sarita
    6. Sh. Rajender Kumar
    7. Dr. Manish Karamwar
    8. Dr. Roli Raghuvanshi
    9. Dr. Dharma Rawat
    10. Dr. Rekha Kashyap

    19

    Equal Opportunity Cell

    1. Dr. Sumitra, Convener
    2. Ms. Surbhi Badhwar
    3. Sh. Pawan Kumar Bhura
    4. Sh. Rajender Kumar
    5. Dr. Ram Roop Meena

    20

    W.U.S. & Health Awareness Committee

    1. Dr. Stuti Gupta, Convenor
    2. Dr. Manu Umesh
    3. Sh. Kamlesh Attri
    4. Sh. Rajender Kumar
    5. Ms. Ila Bhushan Jain
    6. Dr. Bharti
    7. Dr. Reenu Gupta
    8. Dr. Vatsal Singh

    21

    Student Advisory Committee

    1. Dr. Anil Kumar Rai, Convenor
    2. Dr. Amrendra Kumar Singh
    3. Dr. Aditya Prakash Tripathi
    4. Sh. Kamlesh Attri
    5. Sh. Anil Kumar Singh (EC)
    6. Dr. Bharti
    7. Dr. Manish Karmwar 
    8. Sh. Rajender Kumar

    22

    Skill Development Committee

    1. Dr. Ritesh Bhardwaj, Convener
    2. Dr. Ashwani Jassal
    3. Ms. Ila Bhushan Jain
    4. Dr. Aditya Prakash Tripathi
    5. Dr. Sandhya Verma
    6. Lt. (Dr.) Anil Kumar
    7. Sh. Kamlesh Attri
    8. Sh. Surendra Kumar Sharma
    9. Ms. Era Bhardwaj

    23

    Photography & Film Making Society

    1. Dr. Reenu Gupta, Convenor
    2. Dr. Manu Umesh
    3. Dr. Ram Roop Meena
    4. Dr. Stuti Gupta
    5. Dr. Deepika Verma
    6. Dr. Neetu Gupta
    7. Dr. Manish Karmwar
    8. Dr. Sarika Tyagi

    24

    Debating Society

    1. Dr. Ashwani Jassal, Convenor
    2. Dr. Ritesh Bhardwaj
    3. Dr. Sandhya Verma
    4. Dr. Renu Gupta
    5. Dr. Kusum Devi
    6. Dr. Ram Bilash Yadav
    7. Dr. Manish Karmwar

    25

    Placement Cell

    1. Dr. Aditya Prakash Tripathi, Convenor
    2. Dr. Kumar Prashant 
    3. Dr. Ashok Kumar, Com
    4. Sh. Rajiv Ranjan Singh, CS
    5. Sh. Ajay Gupta, EC
    6. Dr. Preeti Shukla, EN
    7. Dr. Amit Singh, HN
    8. Dr. Pramod Kumar, HS
    9. Dr. Bharti, MT
    10. Ms. Ila Bhushan Jain, PS 
    11. Dr. Sanjeev Kumar Sharma
    12. Dr. Rekha Kashyap
    13. Ms. Era Bhardwaj

    26

    Anti-Ragging & Discipline Committee

    1. Dr. Manu Umesh, Convener
    2. Dr. Reenu Gupta
    3. Dr. Suresh Kumar
    4. Lt. (Dr.) Anil Kumar
    5. Dr. Sunita Khurana
    6. Dr. Aditya Prakash Tripathi
    7. Dr. Manish Karmwar
    8. Dr. Amrendra Kumar Singh
    9. Dr. Stuti Gupta
    10. Dr. Shailendra Mohan Singh

    27

    Time Table Committee

    1. Dr. Bharti, Convenor 
    2. Dr. Ashok Kumar, Com
    3. Sh. Rajiv Ranjan Singh, CS
    4. Sh. Ajay Gupta, EC
    5. Dr. Preeti Shukla, EN
    6. Dr. Amit Singh, HN
    7. Dr. Pramod Kumar, HS
    8. Dr. Bharti, MT
    9. Ms. Ila Bhushan Jain, PS 

    28

    Fee Rationalisation Committee

    1. Dr. Pramod Kumar Dwivedi (Convener)
    2. Dr. Ram Roop Meena (Co-Convener)

    29

    Internal College Complaint Committee 

    1. Dr. Reenu Gupta, Convener
    2. Sh. Surbhi Badhwar
    3. Sh. Anjana Gusian
    4. Ms. Anita
    5. Ms. Khushboo Bansal, Sr Analyst, Airo Digital Labs.
    6. Sh. Naman Sharma, Advocate
    7. Sh. Preeti, Student Member
    8. Sh. Krishi Mital, Student Member
    9. Sh. Garima, Student Member

    30

    Attendance Monitoring Committee

    1. Dr. Ashok Kumar, Convener

    31

    Alumni Committee

    1. Dr. Manu Umesh, Convenor 
    2. Dr. Stuti Gupta, Member-EC
    3. Dr. Mnaoj Kumar, Member-EC
    4. Ms. Ila Bhushan Jain, Member-PS
    5. Dr. Ritesh Bhardwaj, Member-PS
    6. Dr. Bharti, Member-MT
    7. Dr. Manish Karmwar, Member-HS
    8. Dr. Rajiv Ranjan Singh, Member-CS
    9. Dr. Anil Kumar Rai, Member-HN

    10. Ms. Dharma Rawat, Member-HN

    11. Dr. Aditya Prakash Tripathi, Member-COM

    12. Dr. Roli Raghuvanshi, Member-COM

    13. Dr. Neetu Gupta, Member-COM

    14. Dr. Megha Jain, Member-EN

    15. Dr. Vatsal Singh, Member-EN

    Copyright 2021. All rights reserved | Designed & Developed by Maxtratechnologies Pvt. Ltd.